Klar til afgang fra Sri Lanka og afsted til nye oplevelser på Maldiverne. Først var vi et par dage på luksus-resortet, Lux* South Ari Atoll Resort der ligger på paradisøen Dhidhoofinolhu. Derefter sejlede vi til naboøen Dhigurah, hvor vi var i 10 dage.

Om Maldiverne

Maldiverne består af ca. 1200 koraløer, samlet i atoller, der strækker sig fra Ækvator, og op forbi den sydlige spids af Indien. En atol er en ringformet koralø, der helt eller delvist omkranser en lavvandet lagune. De dannes over millioner af år, når koralrev vokser op omkring en synkende, udslukt vulkanø i tropiske have. Når vulkanen forsvinder under havoverfladen, står kun koralrevet tilbage, hvilket skaber det karakteristiske cirkelformede udseende.

De største af øerne er beboet af lokal befolkningen. Her er det billigt at bo, men ikke nær så luksuriøst som på resortøerne. Da hoved-religionen på Maldiverne er muslimsk, er der nogle regler der skal overholdes på øerne, hvor lokalbefolkningen bor. Her er der alkohol forbud og hvis du ønsker at bade i bikini, må det kun ske fra nogle bestemte strande. Hvorimod der på resort øerne, ingen restriktioner er.

Hovedstaden i Maldiverne hedder Malé. Som det ses på et af billederne herunder, er hver eneste kvadratmeter af øen udnyttet. Selve lufthavnen og startbanen er placeret på en kunstig ø nær Malé, og er forbundet med Malé via en bro.

Billeder fra Maldiverne der ses i rejsekatalogerne, er som regel fra de resorts, som ligger på små “ubeboede” øer. Disse resorts ejes tit af store hotelkæder, og her er der al den luksus, man kan ønske sig. Desuden skal alt sejles ud til resort øerne, og derfor er det meget dyrt at bo der. Vi boede 10 dage på en lokalbeboet ø, for den samme pris, som vi gav for to overnatninger på luksus resortet.

Ankomst til Maldiverne

Vi havde bestilt transport med vandflyver til Lux* South Ari Atoll Resort, der ligger langt syd for Malé. I ankomsthallen på Malé stod en guide fra resortet og ventede på os. Vi blev vist ind i deres luksuriøse lounge, hvor vi ventede på den vandflyver vi skulle med. Imens kunne vi frit benytte os af de lækre snacks og drikkevarer, der var til rådighed.

Transport på Maldiverne

  • Speedbåde: Bruges til de fleste resorts i nærheden af Malé (typisk 30-90 minutter).
  • Vandflyvere: Flyver kun i dagtimerne (ca. 06:00-18:00) og tilbyder spektakulær udsigt.
  • Lokal færge/Dhoni: Den billigste løsning for at ø-hoppe mellem de beboede øer.
  • Indenrigsfly: Bruges til at nå mere afsides atoller.

Vandflyene er to-motors propelfly med pontoner i stedet for hjul, og der er 15 siddepladser uden service… ren transport. Men når det er sagt, så er det en vild oplevelse, man ikke bør gå glip af. Piloterne sidder i “sommer uniform”, bare arme, korte bukser og bare tæer. Udsigten er top-klasse, med atollerne spredt ud over det azurblå hav.

Afgang til Lux* South Ari Atoll Resort

Efter en times tid, blev vi hentet i loungen af guiden, sammen med de andre passagerer, og blev fulgt ud til vandflyverterminalen. Lidt efter pisker vandflyveren ud over bølgerne, for til sidst at stige op… Larmen fra motorerne var voldsom, men hold da op for en udsigt der var, her oppe fra. Med atollerne som lysegrønne ringe, strøet ud over det dybblå hav.

En god halv time senere, var vi fremme ved resortet. Vandflyet landede på vandet nær resortet, og lagde til ved landgangsbroen.

Så lægger vi an til landing ved LUX* resortet

Vores guide stod allerede og ventede på os, på anløbsbroen. Guiden fulgte os ind til receptionen, hvor vi blev tjekket ind. Imens fik vi serveret en dejlig kølig drink, til at svale os af med, i varmen. Herefter blev vi fulgt over til vores pælehytte, der sammen med andre pælehytter, ligger for enden af en lang gangbro. Mens vi gik ud af gangbroen, kunne vi nyde synet af den kridhvide strand og de farvestrålende fisk, i det klare azurblå vand.

Pælehytten havde det luksus vi havde glædet os til, i anledning af vores kobberbryllup i november. I hytten var der arrangeret en stor skål eksotiske frugter og en flaske isafkølet Asti , som velkomst. Den blev straks åbnet, og nydt i den romantiske hænge “rede” ude på terrassen, med flot udsigt over havet. Terrassen var indrettet med egen pool og adgang til koralrevet.

Dagen efter fik vi en rundtur i et elektrisk køretøj, på øen med vores guide. Vi blev vist rundt og fik god information, om de forskellige faciliteter, der var på øen. Alt var flot velholdt. Der var ikke mindre end 8 restauranter med hver deres specialiteter og 3 barer på øen. Vi benyttede os af restaurant MIXE, som lå ude på vandet, ved vores gangbro.

Herunder lidt stemningsbilleder fra øen.

Efter et par dejlige romantiske dage med vild luksus, måtte vi videre til naboøen Dhigurah. Her skal vi være de sidste 10 dage, af ferien. Da vi tjekkede ud fra LUX* resortet, fik vi et armbånd hver der viser, at vi er med i LUX* familien. Vi blev derefter hentet i en speedbåd, som sejlede os over til øen Dhigurah.